Neden Tatlan Tahin

Helva üretiminin olmazsa olmasi tahindir.
Tahin üretimi için önce susam islatilarak kabuklari kopanister denen makineda kabuklari
soyulur. Daha sonra tuzla yogunlugu arttirilmis salumar çözeltilerinde  kabuklarindan ayristirilir. Kabugu soyulan susam santirfuj makinelarinda suyu sikilarak kurutma ve kavurma islemine uygun hale getirilir.Kurutulup kavrulan susam taneleri sogutulup sicak neminden kurtarilir.Tahin degirmenlerinde ögütülerek tahin haline getirilir.
Tahinin degirmenlerde ögütülmesi ayri bir önem arz eder. Taslardan istenen incelikte bir ögütme
saglanamadiginda irili ufakli  partikülleri bir arada içeren bir yapi olusmakta ve homojenizasyon tam saglanamamaktadir.bu durumu da bazi üreticiler bu emülsiyon çökmesini engellemek için kimyasal maddeler kullanip çökmeyi durdurmaya çalisirlar. Bu  nedenle kimyasal maddeler kullanmadan dogal ürünler üretmeyi ilke edinen TATLAN emilsiyon partiküllerini olabildigince küçük tutarak tahin üretir.  Bu nedenle hiçbir katki maddesi ve kimyasal içermediginden tahinlerinde zamanla çökme olmasi normaldir. Bu bozulma demek degildir. Çalkaladiginizda rahatlikla dogal olarak kullanabilirsiniz..
Ilaç sektöründe ve kozmetikte yillardan beri yagi elde edilerek kullanilan susam son yillarda alternatif tipta ANTI-AGING olarak bu kadar popülerite kazanmisken bizim tahini tüketmememiz içten bile olamaz.
TATLAN olarak biz iddaa ediyoruz'
Tatlan'in tahini sezonda% 100 yerli susam tahinidir.
Tatlan'in tahini çökmeyi engellemek için katki maddesi içermez.
Tatlan'in tahini %100 dogaldir.
Tatlan'in tahini % 100 katkisizdir..