Keçiboynuzu Nedir

 Anadolu'da bazi yörelerde harnup olarak da bilinir. Yeryüzünün en eski bitkilerinden olup anavatani olarak Güney Anadolu, Suriye, Kibris, Yunanistan, Ispanya, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin ve Libya olup memleketimizde, Antalya, Mersin, Silifke, Datça dolaylarinda yaklasik 1500 km2lik sahil seridinde dogal olarak yetismektedir. Keçiboynuzu, yetismeye basladigi ilk 15 yil meyve vermeyen bir bitkidir. Meyveleri ilk baslarda yesil olup, olgunlastikça kahverengilesen ve tam olgunlasinca parlak kahverengi renk alir.

Keçiboynuzunun en büyük özelligi nefes darligina karsi oldukça etkili olmasidir. Keçiboynuzunun nefes darligina karsi etkili olan etkin maddesi hemen hemen baska hiçbir bitkide bulunmamaktadir. Bu etkin madde ayni zamanda bazi alerjik astim rahatsizliklarinda öylesine etkilidir ki; derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ayrica alerjinin neden oldugu nefes darligi problemlerinde büyük bir basariyla uygulanabilir

Akciger ödemine karsi keçiboynuzunun destegi bulunmaz bir imkan. Balgam söktürücü gücü ve astima karsi olan tedavi edici gücü çok fazladir. Sigara içenler keçiboynuzuna basladiktan bir iki gün sonra nasil balgam çikardiklarini hayretle gözleyeceklerdir.

Keçiboynuzunda kolestrol bulunmamasi ayri bir avantajdir. Kafein ve theobromine içermedigi içinde tansiyon problemi olanlarin rahatlikla kullanabilecekleri bir bitkidir. Fosfor ve kalsiyum bakimindan zengindir. Bu nedenle osteoporoz rahatsizligi olanlara kalsiyum ihtiyaçlarinin karsilanmasinda çok iyi bir destekleyicidir.

Keçiboynuzunun içerdigi gallik asiti insan sagligi üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir maddedir ki, bu özelliklerinden bazilari asagidaki tabloda belirtilmistir.