Diyabetin Tanimi

 Toplumumuzun yaklasik % 7.2 si seker hastasidir. Seker hastaligi (ya da tiptaki adiyla Diabetes Mellitus), vücudumuzda insülin hormonunun hiç üretilememesine, vücudun ihtiyacini karsilayacak kadar üretilememesi, ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bagli olarak ortaya çikar.
Insülin pankreas denilen midemizin arkasinda yeralan bir organimizdan kan dolasimina verilir. Normalde vücuda yemeklerle aldigimiz besinler parçalanarak, vücudun baslica yakiti olan sekere dönüstürülür ve kan dolasimina geçerek kan sekerini yükseltir. Kan sekeri yükselmesi de pankreastan insülinin kana geçmesini arttirir. Insülinde kanda dolasan sekerin vücudumuzdaki hücrelere alinarak kullanilmasini ve vücudumuzun ihtiyaci olan enerjinin üretilmesini saglar.
Seker hastaliginda yedigimiz besinlerle aldigimiz ana enerji kaynagi olan sekeri vücudumuz insülin eksikligi nedeniyle yeterince kullanamaz. Seker kan dolasiminda kalarak kan sekerini yükseltir. Vücudumuz ise seker denizi içinde yüzerken (insülin eksikligi nedeniyle kullanamadigi için) sekersizlikten, enerji üretmek için yaglari ve kaslari yakar. Çünkü sekeri kullanmasi için gerekli anahtar olan insülin eksiktir.?

Tatlan Helva insan sagligina verdigi deger ile siz diyabet hastalarini da düsünerek "Diyabetik Helva" üretimine basladi. Artik sizlerde geleneksel damak tadimiz olan Helva yi gönül rahatligi ile tüketebilirsiniz.
Not : Bir ögündeki tüketilecek miktar 30-50 gr. mi geçmemelidir. Fazla tüketimler laksatif  (ishal) etki yapabilir.